Ovogodišnja Regionalna Konferencija VUČKO 2022., održana je na Jahorini, u periodu od 1 – 3 jula, u organizaciji Foruma lijeve inicijative i Friedrich Ebert Stiftung Fondacije. Konferencija je okupila mlade političke aktiviste i stručnjake iz Hrvatske, Srbije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Albanije, te Bosne i Hercegovine. Cilj konferencije jeste jačanje saradnje mladih aktivista i prenošenje dobrih iskustava i praksi u njihovom daljem društveno-političkom angažmanu.
Tema Regionalne Konferencije VUČKO je glasila – Od otpada do cirkularne ekonomije: Upravljanje otpadom. Konferenciju smo otvorili zajedno sa Edinom Omeragić, predstavljajući i definišući radne ciljeve.
Uvodno predavanje prvog radnog dana konferencije započelo je uz Cirkularnu ekonomiju 101, sa Medinom Garić iz LIR-evolution, Banja Luka. Učesnici su imali priliku slušati i razgovarati o razlikama između linearnog i cirkularnog modela, gdje je naglašeno da ono što je otpad u linearnoj ekonomiji – to je sirovina u cirkularnoj ekonomiji. Predstavljena je statistika generisanja otpada na godišnjem nivou u BiH i zemljama EU, kao i njegovo tretiranje, kao i zakonske regulative koje su BiH i zemlje Zapadnog Balkana dosad usvojile.
Prvi panel Regionalne Konferencije VUČKO 2022, pod nazivom (Ne)Upravljanje otpadom donio je mnoštvo novih ideja i diskusija između učesnika/ca koji/e su razgovarali/e o sistemu upravljanja otpadom i praćenju ovog procesa. Kao panelisti predstavili/e su se sljedeći/e učesnici/ce: Amela Jusufović, aktivistkinja iz Tuzle; doc. dr. Draženko Bjelić sa Tehnološkog fakulteta, Banja Luka, te Milica Končar iz Centra za životnu sredinu, Banja Luka, a panel je moderirala Azra Ćulov. Panel je obuhvatio teme upravljanja otpadom, te statistiku teritorijalne pokrivenosti uslugama upravljanja otpadom u BiH (razlika između ruralnih i urbanih područja). Ukazano je na problem da se zemlje Zapadnog Balkana još uvijek velikim dijelom oslanjaju samo na odlaganje otpada, dok je reciklaža na niskom stepenu razvijenosti. Učesnici su imali priliku razgovarati i o problemima neadekvatnog odlaganja otpada u svojim lokalnim zajednicama i mogućim rješenjima.
Vučko World caffe na temu Prakse upravljanja otpadom postavio je u fokus aktuelna pitanja i probleme koji se tiču najvećih izazova u sistemu odlaganja i upravljanja otpadom, a sa kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana. Ovdje su prisustvovali govornici iz BiH i regije: Amela Jusufović – aktivistkinja iz Tuzle; Ivan Jurešić – Ponikve Croatia; Selmir Šljivić – Eko Sep Živinice, BiH; Semir Hodžić – Wool Line Hadžići, BiH; i Boris Terzić – EKO Pak Sarajevo, BiH. Učesnici su imali priliku učestvovati i razgovarati u svih pet grupa i čuti iskustva kompanija koje se bave upravljanjem otpadom i reciklažom.
Aktivno učešće u interaktivnoj radionici Politička kampanja uzeli/e su svi/e učesnici/ce, a koju su vodili facilitatori Edina Omeragić i Nedim Jahić. Cilj ove radionice je bio izbor alata i materijala u kreiranju svoje političke kampanje – predstaviti problem i moguće rješenje, a zatim sva pojedinačna rješenja integrisati u jednu cjelinu – kampanju i predstaviti je. Dijelovi ovog rješenja su bili korisni za sve učesnike jer se dio toga može implementirati u lokalnim zajednicama ili poslužiti kao ideja za pokretanje lokalnih inicijativa.
Za završni dio konferencije razgovarano je na temu političke budućnosti i upravljanja otpadom gdje je istaknuto da BiH i zemlje Zapadnog Balkana moraju raditi mnogo više na uspostavljanju adekvatnog i održivog sistema upravljanja otpadom. Facilitatori Edina Omeragić i Nedim Jahić su zatvorili konferenciju i zahvalili se svim učesnicima na aktivnom učešću.